Gyengül a sötét energia? Régóta fennálló elmélet dőlhet meg
Az univerzum tágulását hajtó titokzatos erő, a sötét energia változása egyre több tudós figyelmét kelti fel. A legújabb kutatások arra utalnak, hogy ez az erő nem állandó, hanem idővel változhat, ami alapjaiban rengetheti meg a jelenlegi kozmológiai elméleteket.
A sötét energia felfedezése 1998-ban sokkolta a tudományos közösséget, hiszen addig azt feltételezték, hogy az univerzum tágulása a gravitáció hatására lassulni fog, írja a BBC. Ezzel szemben kiderült, hogy a tágulás gyorsul, ám a jelenség okát máig nem sikerült megmagyarázni. Azóta számos kutatás zajlik ennek felderítésére, köztük a sötét energia színképelemző műszer (Dark Energy Spectroscopic Instrument, DESI) projekte, amely 5 ezer optikai szál segítségével vizsgálja az univerzum szerkezetét. A DESI eddigi adatai alapján a sötét energia hatása az univerzum múltjában változhatott.
A Kitt Peak-i Nemzeti Obszervatórium műszereivel végzett mérések azt sugallják, hogy a sötét energia ereje akkor érte el csúcspontját, amikor az univerzum jelenlegi korának mintegy 70%-ánál járt, azóta pedig nagyjából 10%-kal csökkent, számolt be a Qubit. Ez arra utalhat, hogy a világegyetem még mindig tágul, de nem olyan ütemben, mint néhány milliárd évvel ezelőtt. Ha ez az eredmény helyes, az alapvető változásokat hozhat a kozmológiai modellekben.
Bár az eredmények még nem érték el a felfedezéshez szükséges bizonyossági szintet, egyre több tudós veszi komolyan a lehetőséget. Ofer Lahav professzor, a University College London kutatója szerint egy paradigmaváltás küszöbén állunk, míg a skóciai csillagászati királyi tanács tagja, Catherine Heymans professzor úgy véli, a sötét energia még rejtélyesebb lehet, mint korábban gondolták.
A sötét energia változásának következményei a világegyetem jövőjére nézve is jelentősek lehetnek. Ha az energia csökkenése folytatódik, akkor elképzelhető, hogy az univerzum tágulása egy ponton megáll, majd visszafordul, ami a nagy reccshez vezetne. Ebben az esetben a világegyetem egy sűrű, forró állapotba kerülne, amely akár egy újabb ősrobbanást is eredményezhet. Ugyanakkor, ha a sötét energia újabb változásokat mutat, az újabb kozmológiai modellek kidolgozását teheti szükségessé.
A következő években a DESI további adatokat fog gyűjteni, és a kutatásokba bekapcsolódik az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid űrtávcsöve is, amely még részletesebb képet adhat a sötét energia természetéről. A tudósok célja, hogy megfejtsék ezt a rejtélyt, amely alapvetően befolyásolhatja az univerzumról alkotott képünket. Ahogy Andrei Cuceu, a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium kutatója fogalmazott: „Az univerzum talán azt próbálja elmondani nekünk, hogy bonyolultabb, mint ahogyan eddig hittük.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén